Powództwa przedstawicielskie z zewnętrznym finansowaniem
Projektowane przepisy dopuszczają finansowania sporów sądowych przez podmiot niebędący jego stroną, wprowadzając minimalne standardy, które powinny być przestrzegane w sprawach dotyczących powództw przedstawicielskich.
Powództwa przedstawicielskie mogą się stać atrakcyjną okazją dla inwestorów oferujących tzw. zewnętrzne finansowanie sporów sądowych. Jednocześnie implementacja nowych przepisów obejmuje wprowadzenie możliwości badania przez sąd, w jaki sposób powództwo jest finansowane. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić nawet do odrzucenia pozwu bez merytorycznego badania zasadności roszczenia.
Przepisy dyrektywy w sprawie powództw przedstawicielskich (dyrektywa (UE) 2020/1828) stanowią pierwszą regulację na poziomie europejskim, która odnosi się do praktyki tzw. zewnętrznego finansowania sporów (znane jako third-party funding, litigation finance lub skrót TPF). Finansowanie zewnętrzne nie jest obecnie objęte żadną szczegółową regulacją w naszym krajowym porządku prawnym. Tym samym przepisy implementujące dyrektywę będą stanowić pierwsze ustawowe potwierdzenie dopuszczalności zewnętrznego finansowania sporów, jednocześnie wprowadzając minimalne standardy, które powinny być przestrzegane w sprawach dotyczących powództw przedstawicielskich.
Na czym to polega
Zgodnie z polskim projektem ustawy implementującej dyrektywę jakkolwiek powództwa przedstawicielskie mają być rozpoznawane w ramach standardowych postępowań grupowych, podmioty upoważnione występujące z powództwem przedstawicielskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta